Jedna z krásavíc

Návšteva jaskyne je spojená aj s turistikou, pretože najskôr nás čakal stupák k samotnemu vstupu a... viac informácií

Recenzované: 6. novembra 2019
Predium
Krasna jaskyna s dobrym vykladom!

Krasna jaskyna! Kvalitny a ochotny vyklad sprievodcu. S malymi detmi je to trochu dlhsie, ale uz od... viac informácií

Recenzované: 5. októbra 2019
Passenger173495

Recenzované: 12. marca 2018

Návštevu Belianskej jaskyne odporúčam nakoľko patrí k najkrajším jaskyniam odporúčam nielen rodinám s deťmi ale aj starším ľuďom napriek tomu, že meria viac ako 3 Km s prevýšením 168 m.

Dátum zážitku: apríl 2017
Poďakujte používateľovi lacko49.
Recenzované: 16. februára 2018

Od parkoviska vedie 25 minútová cesta ku vchodu jaskyne. Vstupy sú každých 90 minút (9:30, 11:00, 12:30, 14:00). Cena 8 Eur dospelý, 4 eur deti. Ako nie som veľký vyhľadávač jaskýň, ale boli sme unesení. Určite odporúčam každému. Najmä ak nie je pekné počasie na turistiku, tak je to vynikajúci alternatívny program.

Dátum zážitku: február 2018
Poďakujte používateľovi Miriam K.
Recenzované: 29. októbra 2017

Cesta k jaskyni je asi polhodinová prechádzka (aj s deťmi), z jaskyne sme ale boli unesení - krásne, veľkolepé, dychberúce, a to sme už nejaké jaskyne nielen na Slovensku pobehali. Prehliadka trvá 70 minút, je tam vyše 800 schodov, ale v tom prostredí to ujde veľmi rýchlo a stojí to za to (3.5 ročná dcéra to prešla sama).
Na koniec v hudobnej sieni hrali dve skladby (slovenská fujarová a romantická klavírna), bol to pekný a veľmi silný zážitok.

Dátum zážitku: október 2017
Poďakujte používateľovi jakuvo.
Recenzované: 21. októbra 2017

Máme radi Slovensko a sme nesmierne hrdí, čo tu máme. Sú to hory jaskyne, skanzeny, folklór a ďalšie pozoruhodnosti. Vždy si nájdeme čas, aby sme niečo nepoznaného ale aj poznaného navštívili. A tak sa stalo aj nedávno. Boli sme si v Bachledovej doline pozrieť vychýrený a krásny „Chodník v korunách stromov“ a keďže sme túto atrakciu časovo skoro stihli, využili sme ostatný čas pobytu v tejto časti Tatier aj na návštevu Belianskej jaskyne. Aj keď sme v nej už dávnejšie boli zvedavosť nás viedla presvedčiť sa, čo sa tam v skutočnosti po jej rekonštrukcii zmenilo. Aj keď je to naša jedna z najkrajších jaskýň, vždy je potrebné a prospešné veci vylepšovať. Konštatujeme, že rekonštrukcia jaskyni prospela.
Dĺžka jaskyne je 3 829 m s výškovým rozdielom 168 m. Do vstupných častí, prístupných prerazeným tunelom, ústia komínové priestory vedúce od horného, pôvodného vchodu, situovaného 82 m nad terajším vchodom. Výstupné a zostupné časti prehliadkovej trasy, podmienené medzivrstevnými plochami vápencov, stúpajú od Rázcestia a miestami sú rozšírené rútením do dómovitých a sieňovitých priestorov (Zrútený dóm, Dóm trosiek). Na viacerých úsekoch sa zachovali oválne tvary vodnej modelácie (Rúrovitý dóm, Dlhá chodba, Priepasťová chodba). Značnú vertikálnu členitosť jaskyne dotvárajú priepasti (Hladová priepasť, Peklo) výplne (Galéria,sieň). Teplota vzduchu je 5,0 až 6,3 °C, relatívna vlhkosť 90 až 97 %.
V jaskyni sa zistilo 7 druhov netopierov. Dominantný je netopier obyčajný (Myotis myotis). Zriedkavejšie sa vyskytujú netopier fúzatý (Myotis mystacinus), netopier Brandtov (Myotis brandtii) a netopier brvitý (Myotis emarginatus). Z drobných bezstavovcov v jazierkach žije hlbinovka Bathynella natans. Vchod do jaskyne je známy oddávna. Vstupné časti jaskyne poznali zlatokopi už v prvej polovici 18. storočia, o čom svedčia nápisy ich mien na skalných stenách. Na dlhé roky však zostali utajené. Vstupný otvor opätovne našli L. Gulden a zlatokop Fabry v roku 1826, avšak neprenikli hlbšie do jaskyne. V roku 1881 otvor do podzemia náhodne našli J. Husz a J. Britz. O niekoľko dní sa odhodlali vstúpiť do neznámych podzemných priestorov. Na ďalších objavoch až do Dómu trosiek sa v rokoch 1881 – 1882 podieľali A. Kaltstein, I. Verbovszky a J. Britz. Za finančnej podpory mesta Spišská Belá jaskyňu zásluhou A. Kaltsteina sprístupnili pôvodným vchodom už v roku 1882 v úseku po Palmovú sieň, koncom roku prerazili dnešný vchod. V roku 1884 ju sprístupnili až do Dómu trosiek, odkiaľ prerazením tunela do bočnej chodby z Rázcestia v roku 1885 sa prehliadková trasa zokruhovala. Elektricky osvetlená je od roku 1896. V roku 1926 K. Piovarcsy, G. Gabriel a ďalší členovia Karpatského spolku objavili nové priestory v okolí Zbojníckej komory a Hudobnej siene. Balvanitú chodbu, Stĺpový dóm a otvor priepasti Peklo objavil P. Klepáč v roku 1935. Prieskum priepasti organizoval V. Benický v roku 1939. Rozsiahle rekonštrukčné práce v jaskyni sa uskutočnili v 50. rokoch minulého storočia a v rokoch 1979 – 1980 sa prehliadková trasa upravila prerážkou medzi Hlinenou chodbou a Dómom trosiek.
V posledných rokoch sa jaskyňa využíva na ozdravovacie speleoklimatické pobyty. V súčasnosti je sprístupnených vyše 1000 m s prevýšením +125 m.
Ako som už uviedol jaskyňa je krásna a naša jedna z najvyššie položených objavených jaskýň. Preto odporúčam cestovateľom ju navštíviť a to v ktoromkoľvek ročnom období. Nebudete ľutovať. V jesenných a zimných mesiacoch je potrebné sledovať hodinu posledného vstupu do nej, ktorá sa mení. Je možné si to overiť aj na internetovej stránke jaskyne.

Dátum zážitku: október 2017
1  Poďakujte používateľovi Filip48.
Recenzované: 29. augusta 2017

Krasna jaskyna, obrovska, dlhe chodenie, vela schodov. Ako do kazdej jaskyne, treba si vziat nieco teple na seba.

Dátum zážitku: september 2016
1  Poďakujte používateľovi martinka123.