Malov meštiansky dom - Malov mestiansky house

Recenzované: 12. augusta 2017
Filip48
Bratislava, Slovensko

Recenzované: 12. augusta 2017

V Bardejove sme našli niekoľko zaujímavostí, o ktorých sme predtým nevedeli a sme radi, že ich už poznáme. Na zrekonštruovanom námestí mesta je jeden dom, ktorý nie je možné prehliadnuť lebo na jeho fasáde (priečelí domu) sú taktiež neprehliadnuteľné maľby ornamentov a aj okolia okien, ktoré tento dom činia originálnym. Je to Malov meštiansky domy.
Ďalšou raritou, o ktorej sme sa dozvedeli náhodu je, že mesta Bardejov malo do roku 1963 raritný 500 ročný vodovod
Vznik tohto bardejovského vodovodu súvisí so stavbou mestského opevnenia. Významnú zložku tohto opevnenia tvorili vodné priekopy, ktoré začali stavať v rámci projektu na zdokonalenie obranného zariadenia podľa nariadenia kráľa Žigmunda z roku 1423. Svedčia o tom aj najstaršie písomné doklady. Zo zápisu v počtovej knihe mesta z 8. júna 1426 sa dozvedáme, že mesto zaplatilo za prívod vody do pevnostnej priekopy i za mach na tesnenie rúr. Tu sa spomínajú aj niektorí privádzatelia vody a to: Šimon(1426), Juraj(1428), Vavrinec(1435-1438). To značí, že najneskôr v roku 1426 bolo už hotové prívodné vodovodné potrubie od prameňov po mestské priekopy. Je zrejme, že tieto objekty začali stavať ihneď po Žigmundovom nariadení. Teda rok 1423 treba pokladať za začiatok stavby bardejovského vodovodu, a to jeho prvej etapy, prívodnej vetvy.
V roku 1429 zaplatilo mesto za vodné práce rúrnikovi Mikulášovi z Krakova. Je to prvý známy rúrnik a vodovodný majster v Bardejove. Účinkoval tu v čase dostavby vodných priekop a výstavby rozvodnej siete vo vnútri mesta. Mestské priekopy boli už okolo roku 1430 hotové, zavodnené i zarybnené. V tom istom roku zaplatilo mesto za mach k vodnej nádrži, cisterne na námestí. Bola to zrejme cisterna na severnom konci námestia, ku ktorej bolo v roku 1431 prívodné potrubie od mestskej priekopy. V roku 1434 zaplatilo mesto za mach k cisternám a dvom nádenníkom za utesňovanie cisterien a v tomto istom roku viedol vodné práce krajan rúrnika Mikuláša Michal(Michel Rormeyster). O niečo neskôr vystupuje vo funkcii rúrnika opäť vystupuje Mikuláš, ktorý v roku 1436 uzavrel zmluvu z mestom o vykonávaní niektorých vodárenských prác. Mikuláš pôsobil pri stavbe vodovodu prinajmenej od roku 1429, s krátkou prestávkou až do roku 1441, keďže v roku 1442 sa objavuje v tejto spojitosti nové meno Martin Rurer. Mikuláš bol jeho rovesníkom a je možné, že do Bardejova prišli spolu. Stavbou nižšej cisterny(1432) a vyššej cisterny(1436) na námestí sa skončila druhá etapa výstavby bardejovského vodovodu ako súčasť vnútromestského rozvodu pitnej vody.
Toľko v krátkosti y histórie toho významného diela, ktoré zrejme nemá obdobu a ani neviem, či sa niekde vo svete takéto dielo postavilo. Ďalšou raritou tohto diela je, že rúry na jeho zhotovenia sa zvláštnou technikou vŕtali z kmeňov stromov. Bol to stroj, ktorého koleso, podobné vodnému mlynskému kolu cez prevody poháňalo súčasť vrtnej súpravy. Aby nebolo raritám koniec je aj skutočnosť, že tento stroj je exponátom Šarišského múzea v Bardejovských kúpeľoch. Jedným z prameňov, ktoré Bardejov v tom čase zásoboval je aj miesto prameňa v kúpeľnom parku, kde je osadená informačná tabuľa (severozápadná časť parku pri letnom kúpalisku a asfaltovej ceste) a ktorá o tejto skutočnosti vydáva svoje svedectvo.
Odporúčam cestovateľom si tento meštiansky dom poyrieť a oboznámiť sa aj s faktami vo veci 500 ročného Bardejovského vodvodu.

Dátum zážitku: máj 2017
2  Poďakujte používateľovi Filip48.
Recenzované: 9. júna 2018

Dátum zážitku: máj 2018