“Palacinky”

REPUBLIKA VYCHODU
Na pozícii č. 6 spomedzi 319 Reštaurácie v Košiciach
Kuchyňa: Medzinárodné
Opis: Ta to asi ňichto ňezna, že už dachto scel zrobic Republiku Vychodu v minulosci. Bulo to bardzo davno, že to ňichto ňemapeta, pred skoro 100 rókmi. Na ďejepíse še to ňeuči, bo to žjadna slava. Možno hvaric, že to aj haňba. Jak ce to zaujima, čitaj hef. Po rozpáďe Rakusko-uhórskej monárchije po vojňe v roku 1918 ňevladol na Vychodze aňi cisar, aňi prezident, aľe totalny choas. Tato ňichto ňeznal, co budze. A tak še objávil dajaky Viktor Dvorčak, dzivy šrac, chtory vyhlasil v Košicoch takzvánu Slovjacku ľudóvu repblíku a to 11. decémbra 1918. Sam še pasoval za prezidénta, jak vzňikol toten štat, chtory skončel ešči skorej, jak še o ňom doznali Vychodňare. Dvorčak šebe asi vecej vypil, bo zrobil daco jak Uhorsky očenaš pre Vychodňare: Oče naš, chtori ši na nebe / Pokorňe volame ku tebe / Špoj nas pod korúnou Svateho Štefána / Za to še modlime / Od noci do rana. Dvorčakova Slovjacka republika bula pod patronatom Budapéšťi, to žjadna autonomja. Dvorčak do Budapešťi poslal diplomatickoho zastupcu a hlavne mesto ňebulo Košíce, aľe Prešov. Čomu to znal ľen Dvorčak, aľe ten to už ňezraďi, bo zomrety od roku 1943. Mi zname, že to asi zato, že bul zo Šaríša a udajňe dosjahol majstróvstvo v hvareňi a pisaňi v šarišťíne. Dvorčak šebe želal, abi šarišťína bula oficijalnym spisóvnym jazykom Slovjackej republíky. Sam hvaril: “My (Vychodňare) šme potomci Bulgaro-slovjanov. Naša reč calkom pod druhimi vľivami še vivinula, jak zapadňarska! Slovjak a Slovak choc jak bľizko stoji jedno slovo ku druhemu, v každodzennim živoce ňe je jeden, to dva meče, dva narody.” Dvorčak ňe talentovany polítik, no cicil, že to ina fajta od Slovakov, šicke Vychodňare. Tak myšľime aj my a zato šme zrobili Republiku Vychodu, by toten každy Vychodňar moh hutoric jak mu gamba narostla.

Skvele, skvele, skvele. Ja tak milujem tie ich palacinky. Velka porcia, uzasne, tenucke cesto a za super ceny.

Dátum návštevy: február 2019
Poďakujte používateľovi fabisko.

Zrecenzované: 26. augusta 2019

no neviem, ale podla nazvu by som cakala nejake vychodniarske speciality.. ale tuto ich nenajdete... my sme sa otocili na pate akonahle sme nahliadli do jedalneho listka... velka slabota

1  Poďakujte používateľovi sonaroma.
Zrecenzované: 20. augusta 2019

Jedlo bolo skvelé, ale čo by som rád vyzdvihol je, personál, boli milí, ochotní poradiť, usmievali sa, venovali sa nám, nosili všetko na čas, nečakali sme dlho super!

Dátum návštevy: máj 2019
Poďakujte používateľovi richardino45.
Zrecenzované: 18. augusta 2019

Reštaurácia ma oslovila najmä vďaka jedalnemu lístku, ktorý bol písaný vo vychodnarčine. Prostredie aj výber jedál boli uspokojivé avšak malu drobnost by som vytkla hovädziemu steaku za 20 eur. Mäso bolo pripravené skvelo, čo ma však sklamalo bola horčica, ktorá sa podľa môjho názoru chuťovo k steaku nehodila a za tú cenu by som preferovala nejakú vami pripravenú omáčku,alebo ísť s cenou dole. Takisto priateľ po tomto jedle ostal aj hladný takže sme museli ísť niečo dokúpiť.
Ja som mala kurací steak, ktorý veľmi odporúčam, pretože som bola voči klasickému kuraciemu steaku veľmi skepická avšak, skutočne môžem povedať, že lepší som nikdy nejedla! Takže asi by som to uzavrela slovami, že nie to najdrahšie jedlo, musí byť to najlepšie.

Poďakujte používateľovi Evanesi.
Zrecenzované: 5. augusta 2019

Boli sme na raňajky dvakrát, dvakrát sme odchádzali najedení, spokojní a vysmiati ;) Raz sme mali krupicu, druhý raz croissant s omeletou. Oceňujem najmä jedálny lístok, na ktorom som sa pobavila :) Ďakujeme :)

Poďakujte používateľovi Elami145.

Cestovatelia, ktorí si pozreli REPUBLIKA VYCHODU, si pozreli aj

Košice, Košický kraj

Navštívili ste REPUBLIKA VYCHODU? Podeľte sa o svoje zážitky!