“Výborné jedlo”

REPUBLIKA VYCHODU
Na pozícii č. 6 spomedzi 315 Reštaurácie v Košiciach
Kuchyňa: Medzinárodné
Opis: Ta to asi ňichto ňezna, že už dachto scel zrobic Republiku Vychodu v minulosci. Bulo to bardzo davno, že to ňichto ňemapeta, pred skoro 100 rókmi. Na ďejepíse še to ňeuči, bo to žjadna slava. Možno hvaric, že to aj haňba. Jak ce to zaujima, čitaj hef. Po rozpáďe Rakusko-uhórskej monárchije po vojňe v roku 1918 ňevladol na Vychodze aňi cisar, aňi prezident, aľe totalny choas. Tato ňichto ňeznal, co budze. A tak še objávil dajaky Viktor Dvorčak, dzivy šrac, chtory vyhlasil v Košicoch takzvánu Slovjacku ľudóvu repblíku a to 11. decémbra 1918. Sam še pasoval za prezidénta, jak vzňikol toten štat, chtory skončel ešči skorej, jak še o ňom doznali Vychodňare. Dvorčak šebe asi vecej vypil, bo zrobil daco jak Uhorsky očenaš pre Vychodňare: Oče naš, chtori ši na nebe / Pokorňe volame ku tebe / Špoj nas pod korúnou Svateho Štefána / Za to še modlime / Od noci do rana. Dvorčakova Slovjacka republika bula pod patronatom Budapéšťi, to žjadna autonomja. Dvorčak do Budapešťi poslal diplomatickoho zastupcu a hlavne mesto ňebulo Košíce, aľe Prešov. Čomu to znal ľen Dvorčak, aľe ten to už ňezraďi, bo zomrety od roku 1943. Mi zname, že to asi zato, že bul zo Šaríša a udajňe dosjahol majstróvstvo v hvareňi a pisaňi v šarišťíne. Dvorčak šebe želal, abi šarišťína bula oficijalnym spisóvnym jazykom Slovjackej republíky. Sam hvaril: “My (Vychodňare) šme potomci Bulgaro-slovjanov. Naša reč calkom pod druhimi vľivami še vivinula, jak zapadňarska! Slovjak a Slovak choc jak bľizko stoji jedno slovo ku druhemu, v každodzennim živoce ňe je jeden, to dva meče, dva narody.” Dvorčak ňe talentovany polítik, no cicil, že to ina fajta od Slovakov, šicke Vychodňare. Tak myšľime aj my a zato šme zrobili Republiku Vychodu, by toten každy Vychodňar moh hutoric jak mu gamba narostla.
Zrecenzované: 2. apríla 2018 cez mobilné zariadenie

Ked uz na vychode, tak Republika vychodu. :-)
Jedlo skvele, prijemna obsluha. Pre styroch trochu male stoly, ak sa chcete aj najest.
Nevyhoda - hlasnejsia hudba.

Dátum návštevy: apríl 2018
Poďakujte používateľovi vladimiramel.

Zrecenzované: 17. marca 2018

Tento podnik sa hrdí fotkami známych ľudí, čo ho navštívili, ale skôr je vyhľadávaný preto, že nemá veľkú konkurenciu. Nečapujú tu pivo ani Kofolu, to ma ozaj zarazilo. Buď som mimo a na Východe sa tieto nápoje moc nepijú, alebo je to fakt len čudné. Potešila možnosť vegánskeho jedla - dala som si quinou s grilovanou zeleninou. Bolo to však o ničom, akoby varené niekým, kto sám také jedlo nejedáva (a ani neochutná, ani pri varení). Bryndzové halušky mali málo bryndze, čo je úplný koniec. Predstavte si, že niekto príde do Košíc zo zahraničia, chce skúsiť naše typické jedlo, a dostane halušky so zriedenou bryndzou. Fakt škoda. Tento podnik nie je ani ľudový, ani hipsterský, ani tradičný, ani nóbl - je to také nevykryštalizované.

1  Poďakujte používateľovi lenka456.
Zrecenzované: 14. marca 2018 cez mobilné zariadenie

Absolútne čarovný podnik v centre Košíc, s fantastickým jedlom, ambientnou hudbou a veľmi milou a nádhernou obsluhou. Jednoznačne odporúčam! P.S. Pirohy plnené hovädzimi lickami boli pre mna najlepším jedlom v Košiciach za posledné roky.

Poďakujte používateľovi roboppapp.
Zrecenzované: 11. marca 2018 cez mobilné zariadenie

Veľmi príjemná atmosféra v sychravom nedeľnom ráne, ktoré významne sprijemnila návšteva Republiky východu a najmä príjemná obsluha a skvelá jesenná kaša, lievance s ovocím a chutné expres, ktoré vyhnalo z môjho tela aj zvyšky únavy.

Poďakujte používateľovi AaaB58.
Zrecenzované: 1. marca 2018 cez mobilné zariadenie

Veľmi chutné jedlo, milá obsluha. Veľmi pekné prostredie s vtipnou tématikou. Určite sa ešte vrátime s priateľmi či rodinnými príslušníkmi.

Poďakujte používateľovi Viliam M.

Cestovatelia, ktorí si pozreli REPUBLIKA VYCHODU, si pozreli aj

Košice, Košický kraj

Navštívili ste REPUBLIKA VYCHODU? Podeľte sa o svoje zážitky!