“Sunday morning.”

REPUBLIKA VYCHODU
Na pozícii č. 7 spomedzi 321 Reštaurácie v Košiciach
Kuchyňa: Medzinárodné
Opis: Ta to asi ňichto ňezna, že už dachto scel zrobic Republiku Vychodu v minulosci. Bulo to bardzo davno, že to ňichto ňemapeta, pred skoro 100 rókmi. Na ďejepíse še to ňeuči, bo to žjadna slava. Možno hvaric, že to aj haňba. Jak ce to zaujima, čitaj hef. Po rozpáďe Rakusko-uhórskej monárchije po vojňe v roku 1918 ňevladol na Vychodze aňi cisar, aňi prezident, aľe totalny choas. Tato ňichto ňeznal, co budze. A tak še objávil dajaky Viktor Dvorčak, dzivy šrac, chtory vyhlasil v Košicoch takzvánu Slovjacku ľudóvu repblíku a to 11. decémbra 1918. Sam še pasoval za prezidénta, jak vzňikol toten štat, chtory skončel ešči skorej, jak še o ňom doznali Vychodňare. Dvorčak šebe asi vecej vypil, bo zrobil daco jak Uhorsky očenaš pre Vychodňare: Oče naš, chtori ši na nebe / Pokorňe volame ku tebe / Špoj nas pod korúnou Svateho Štefána / Za to še modlime / Od noci do rana. Dvorčakova Slovjacka republika bula pod patronatom Budapéšťi, to žjadna autonomja. Dvorčak do Budapešťi poslal diplomatickoho zastupcu a hlavne mesto ňebulo Košíce, aľe Prešov. Čomu to znal ľen Dvorčak, aľe ten to už ňezraďi, bo zomrety od roku 1943. Mi zname, že to asi zato, že bul zo Šaríša a udajňe dosjahol majstróvstvo v hvareňi a pisaňi v šarišťíne. Dvorčak šebe želal, abi šarišťína bula oficijalnym spisóvnym jazykom Slovjackej republíky. Sam hvaril: “My (Vychodňare) šme potomci Bulgaro-slovjanov. Naša reč calkom pod druhimi vľivami še vivinula, jak zapadňarska! Slovjak a Slovak choc jak bľizko stoji jedno slovo ku druhemu, v každodzennim živoce ňe je jeden, to dva meče, dva narody.” Dvorčak ňe talentovany polítik, no cicil, že to ina fajta od Slovakov, šicke Vychodňare. Tak myšľime aj my a zato šme zrobili Republiku Vychodu, by toten každy Vychodňar moh hutoric jak mu gamba narostla.
Zrecenzované: 11. marca 2018 cez mobilné zariadenie

Veľmi príjemná atmosféra v sychravom nedeľnom ráne, ktoré významne sprijemnila návšteva Republiky východu a najmä príjemná obsluha a skvelá jesenná kaša, lievance s ovocím a chutné expres, ktoré vyhnalo z môjho tela aj zvyšky únavy.

Poďakujte používateľovi AaaB58.

Zrecenzované: 1. marca 2018 cez mobilné zariadenie

Veľmi chutné jedlo, milá obsluha. Veľmi pekné prostredie s vtipnou tématikou. Určite sa ešte vrátime s priateľmi či rodinnými príslušníkmi.

Poďakujte používateľovi Viliam M.
Zrecenzované: 18. februára 2018 cez mobilné zariadenie

Prijemna atmosfera, moderne menu, kvalitne suroviny. Vhodna aj pre vegetarianov a veganov. Siroky vyber, aj ranajkove jedla.

Dali sme si panenku na medium, ale prisla trochu prepecenejsia, ako sme cakali. Sucha vsak nebola.

Ak mate navstevu zo zahranicia, urcite by som odporucala tuto restauraciu.

Poďakujte používateľovi Global756289.
Na túto recenziu odpovedal zamestnanec zariadenia MON_customer_service, Manažér pre oblasť vzťahov s hosťami v zariadení REPUBLIKA VYCHODU.Zodpovedané: 25. februára 2018

dakujeme za Vasu milu recenziu....verime, ze sa k nam opat coskoro vratite.
P.S. Panenka bude nabuduce dokonala...

Zrecenzované: 18. februára 2018

Boli sme na kratšom výlete v Košiciach a hľadali sme reštauráciu. Natrafili sme na tento podnik, ktorý už zvonka vyzerá celkom sľubne. Vošli sme a... nesklamal :)

Atmosféra je veľmi útulná a príjemná. Niektoré stoly sú možno malé, aby sa človek najedol úplne pohodlne, ale je to detail. Reštaurácia je zariadená vkusne a človek sa cíti v nej naozaj dobre.

Obsluha je milá, normálna. Jedlo je slovenské, s vlastným zaujímavým prístupom. Manželka mala bryndzové halušky. Neboli to najlepšie halušky, čo sme kedy jedli, ale boli na dobrej úrovni. Ja som si dal obrovské pirohy plnené hovädzími líčkami. Boli fakt chutné (pirohy samy osebe a plnka) a veľmi príjemne ma prekvapili.

Keďže sme boli na aute, neochutnali sme pivá, dali sme si len čaj, vodu a kávu. Škoda.

Ak pôjdete okolo Republiky Východu, neváhajte a vstúpte.

Poďakujte používateľovi ValekMiro.

Zrecenzované: 16. februára 2018

Príjemné posedenie, ako aj vonku príjemná obsluha, výhoda je aj vtom že je to priamo na hlavnej v centre.

Poďakujte používateľovi lacko49.

Cestovatelia, ktorí si pozreli REPUBLIKA VYCHODU, si pozreli aj

Košice, Košický kraj

Navštívili ste REPUBLIKA VYCHODU? Podeľte sa o svoje zážitky!